Wydarzenia kulturalne

Rzeszów

Preambuła statutu ZLP


Związek Literatów Polskich jest zawodową organizacją pisarzy. Jego członkowie, w swojej twórczości i działalności, nawiązują do humanitarnych tradycji myśli ogólnoludzkiej, które w kulturze polskiej zawsze były zespolone z troską o dobro kraju i narodu. Kontynuacja tych tradycji oraz wszechstronny rozwój współczesnej literatury polskiej stanowią przedmiot starań i pracy wszystkich członków i władz Związku Literatów Polskich.Związek Literatów Polskich

Menu


Wydarzenia kulturalne 2016Księgarnia Matras zaprasza

Księgarnia Matras mieszcząca się w Millenium Hall w Rzeszowie zaprasza na premierę najnowszej powieści Magdaleny Zimny-Louis pt. Zaginione w dniu 2 czerwca 2016 r. o godz. 18:00, połączoną ze spotkaniem z autorką.Wydarzenia kulturalne


Spotkanie z Mirosławem Welzem w Krośnie

Dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie zaprasza na spotkanie z Mirosławem Welzem. Prowadzenie dr Zofia Bartecka i Jan Tulik. Podczas spotkania wystąpi MELISA BLUES BAND w składzie Przemysław Chmielewski „Chmielu” i Andrzej Szal.

Spotkanie odbędzie się dnia 25 maja 2016 r. (środa) o godz. 17:00 w Czytelni Głównej KBP przy ul. Wojska Polskiego 41.Wydarzenia kulturalne


Niecodzienna promocja

Redakcja Dziennika Literackiego „E-Literaci” oraz Wydawnictwo i Drukarnia Diecezjalna w Sandomierzu zapraszają na promocję tomiku „Dodatnie bieguny” poety Zbigniewa Bezrąka. Spotkanie odbędzie się dnia 21 maja 2016 r. o godz. 13:00. Autor zaprasza darczyńców, zaprzyjaźnione osoby i czytelników do miejsca zamieszkania: Zwierzyniec, Wywłoczka 120.

Zbigniew Bezrąk to kolega po piórze angażujący się w działalność Dziennika E-Literaci.pl, który redaguje Barbara Mazurkiewicz. Cierpi on na nieuleczalną formę raka w zaawansowanym stadium, z przerzutami. Dostaje tylko 200 zł zasiłku!

Barbara Mazurkiewicz z pomocą życzliwych ludzi wydała mu tomik i chciałaby, aby to spotkanie z czytelnikami było wyjątkowe!Wydarzenia kulturalne


TWÓRCZA PREZENTACJA ZDZISŁAWY GÓRSKIEJ W STALOWEJ WOLI

Dnia 20 maja 2016 r. w sali bankietowej Biblioteki Międzyuczelnianej w Stalowej Woli miłośnicy poezji mieli okazję spotkać się ze Zdzisławą Górską i jej twórczością. Autorka ze Strzyżowa ma w dorobku 10 zbiorków poetyckich i tom prozy wspomnieniowej „Przylądki mojej nadziei”. Niedawno wydany obszerny zbiór wiersz „Spacer po śladach dni” zawiera wybrane utwory z dotychczasowych tomików — od debiutanckiego „Wieczne źródło” z 1996 roku po poświęcony Janowi Pawłowi II „Ponad czasem”. Dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli, Ewa Biały, powitała i przedstawiła autorkę ze Strzyżowa, zachwyconą salą, w której spotkanie się odbywało, i widoczną z niej panoramą miasta. Spotkanie zaczęło się jednak smutnym akcentem, gdyż właśnie zmarł twórca ze Stalowej Woli, członek rzeszowskiego oddziału ZLP — Czesław Główka. Pięknie przedstawił śp. prozaika Mirosław Osowski, a wszyscy uczestnicy spotkania uczcili go minutą ciszy.

Zdzisława Górska została zaprezentowana przede wszystkim jako poetka, jednak uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się o jej wszechstronności, albowiem jest czy też bywa także malarką, publicystką, eseistką, krytykiem literackim i krytykiem sztuki. Wszyscy obecni mieli okazję zobaczyć i nabyć książki autorki, która od 2002 roku należy do rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Na spotkaniu była obecna spora grupa jej kolegów z kręgu ZLP: Małgorzata Żurecka, Mirosław Osowski, Bogdan Stangrodzki, Anatol Diaczyński i Ryszard Mścisz. Ponadto pojawili się tu, co zrozumiałe, twórcy należący do stalowowolskiej „Witryny”: Mirosław Grudzień, Marta Gdula-Żukowicz, Kazimierz Linda, Zdzisław Błoński i Jacek Kotwica.

Dwukrotna laureatka „Złotego Pióra” rzeszowskiego oddziału ZLP i innych nagród literackich, posiadaczka odznaki „Zasłużony Działacz Kultury” oraz tytułu „Zasłużony dla miasta i gminy Strzyżów” wypełniła spotkanie nie tylko swoją bogatą twórczością, ale także rozważaniami, wspomnieniami i rozmaitymi dygresjami. Ze swadą, recytatorskim talentem i artystyczną wrażliwością Zdzisława Górska zaprezentowała się jako poetka, dla której czas, natura, filozoficzne podejście i czułe serce stały się wyznacznikami twórczych poczynań. W opowieściach i poetyckich wzlotach autorki, poprzez pytania i formułowane refleksje, wspierali ją Jacek Kotwica, Zdzisław Błoński czy Mirosław Grudzień, a pani dyrektor Ewa Biały niejako moderowała spotkanie, wytrwale dopominając się o limeryki, których także w dokonaniach poetki ze Strzyżowa nie zabrakło.

Na zakończenie ustawiła się do autorki kolejka po autografy, autorskie wpisy do różnych jej książek, a Małgorzata Żurecka obdarowała Zdzisławę Górską kwiatami i ciepłymi słowami w imieniu rzeszowskiego oddziału ZLP. Poetka podziękowała wszystkim przybyłym za miłą atmosferę, serdeczność i chęć zapoznania się z tym, co zrodziło się pod jej twórczym piórem.

rmWydarzenia kulturalne


Mariusz Marczyk w Mielcu

Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu zaprasza na spektakl teatralny kierowanej przez Mariusza Marczuka Sceny Rode, zatytułowany „Rachel czy Pepka? — czyli geszefty, szmoncesy i kłopoty Singera”. Spektakl odbędzie się 20 maja 2016 r. o godz. 19.00 w sali widowiskowej Domu Kultury SCK.

Po spotkaniu promocja książki Mariusza Marczuka „Przez Bieszczady z Listami św. Pawła”.Wydarzenia kulturalne


W RAMACH UPOWSZECHNIANIA DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

Dnia 18 maja br. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Przemyślu odbyło się autorskie spotkanie piątki literatów zrzeszonych w rzeszowskim oddziale Związku Literatów Polskich: Adama Decowskiego, Wiesława Hopa, Mieczysława Łypa, Barbary Mazurkiewicz i Teresy Paryny. Na spotkanie przybyła liczna grupa młodzieży gimnazjalnej i licealnej ze szkół przemyskich oraz z pobliskiej Żurawicy, jak również członkowie przemyskiego Koła Emerytów. Spotkanie miało na celu umożliwienie bliższego poznania rodzimych twórców i ich twórczości jak też przybliżenie współczesnych trendów w literaturze, w ramach upowszechniania dziedzictwa kulturowego. Zaproszeni literaci prezentowali swoje utwory poetyckie i prozatorskie. Opowiadali o swych inspiracjach, osiągnięciach i zamierzeniach twórczych, o planach wydawniczych oraz m.in. o zbliżającym się jubileuszu pięćdziesięciolecia rzeszowskiego oddziału ZLP.

Spotkanie ubogaciła poezja śpiewana w wykonaniu solistek V Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu pod kierownictwem p. Elżbiety Bernatek.

Dyrektor PBW p. mgr Halina Ukarma wyrażając swą wdzięczność za to spotkanie m.in. stwierdziła: „ Jeszcze raz gorąco dziękujemy za zaszczepienie w nas miłości do wierszy. Wskazując na słowa Wisławy Szymborskiej: „Niektórzy lubią poezję […] będzie tych osób chyba dwie na tysiąc…” — czujemy się więc wybranymi spośród tysięcy.”

t. p.Wydarzenia kulturalne


„GAŁĄZKA SOSNY” DLA AGATY LINEK

„Gałązka Sosny” to nagroda przyznawana wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie dóbr kultury osobom, zespołom, animatorom i organizacjom mającym swoją siedzibę na terenie Miasta Stalowa Wola lub działającym na rzecz Miasta Stalowa Wola. W tym roku nagrodę tę w kategorii literatury otrzymała Agata Linek (ZLP O/Rzeszów).

Gala wręczenia nagród odbyła się w MDK w Stalowej Woli dnia 29 kwietnia br. Laureatce gratulujemy!Wydarzenia kulturalne


BIESZCZADY W BIBLIOTECE

Niemal 3 godziny trwało spotkanie z poetą Mirosławem Welzem i zespołem piosenki poetyckiej JAK, zorganizowane 28 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli. Była bieszczadzka i refleksyjna poezja i bieszczadzkie pieśni, śpiewane jeszcze po zakończeniu części oficjalnej spotkania…


  Zobacz relację  stw24.pl

Z Mirosławem Welzem

Mirosław Welz zaprasza na SŁOWA WĘDROWNE, wieczór poetycko-muzyczny, który odbędzie się 24 kwietnia 2016 r. w sali kina „Wczasowicz” w Iwoniczu-Zdroju (godz. 18.30) oraz na Wieczór poezji i piosenki poetyckiej, zaplanowany na 28 kwietnia 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli (godz. 19.00).Wydarzenia kulturalne


PROMOCJA „ARTEFAKTÓW” W ODK KARTON

W cyklu „Melpomena i inne”, w Osiedlowym Domu Kultury „Karton” Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, 22 kwietnia 2016 r. odbyła się trzecia prezentacja „Artefaktów” — Mieleckiego Rocznika Literacko-Kulturalnego Nr 4 (2015) połączona z przedstawieniem dorobku Grupy Literackiej „Słowo” przy TMZM im. Wł. Szafera w Mielcu.

Gości spotkania i wykonawców powitał kierownik ODK „Karton” Józef Tadla. Jako pierwsze podczas imprezy wystąpiły solistki Centrum Sztuki Wokalnej Anny Czenczek w Rzeszowie: Natalia Rapczak i Wiktoria Sutyła. W mini-koncercie zaśpiewały na przemian swoje ostatnie konkursowe piosenki, które przypadły do gustu wszystkim uczestnikom imprezy. Bezpośrednio potem odbyła się krótka prezentacja wykonawców z Mielca i samej Grupy Literackiej „Słowo”. Dokonał jej prezes Grupy Zbigniew Michalski i zarazem redaktor mieleckiego pisma, który opowiedział o samych „Artefaktach”.

Odczytywaniem wierszy wybranych autorów z periodyku zawiadywała Barbara Augustyn przy wydatnym wsparciu Stefana Żarowa, Zbigniewa Michalskiego, Aleksandry Piguły i Jana Stępnia, który także zaprezentował obszerne fragmenty prozy. Cały występ twórców z Mielca na scenie „Kartonu”, który zarejestrował na fotografiach Roman Trojnacki, również bardzo się podobał.

Gratulacje, po jego zakończeniu, złożył osobiście mieleckim wykonawcom prezes Związku Literatów Polskich — Oddział Rzeszów Mieczysław Arkadiusz Łyp, osobiste gratulacje Janowi StępniowiJerzy Stefan Nawrocki, członek ZLP — Oddziału Rzeszów i znany prozaik, ofiarując mu jedną ze swoich powieści. Goście z Mielca otrzymali także, na ręce prezesa Grupy, gratulacje od kierownictwa ODK Rzeszów. W spotkaniu, w rzeszowskiej placówce kultury, brali udział liczni przedstawiciele Rady Osiedla Baranówka i miejscowej prasy m.in. redaktor Stanisław Rusznica z „Echa Rzeszowa”, a także Adam Decowski (ZLP O/Rzeszów).

Przed i po spotkaniu odbywały się ciekawe dysputy literackie.


Zbigniew MICHALSKIWydarzenia kulturalne


Z LITERATURĄ PIĘKNĄ W CAFE KREDENS

W dniu 15 kwietnia 2016 r. w Cafe KREDENS w Mielcu odbyło się zorganizowane przez Grupę Literacką Słowo otwarte niekonwencjonalne spotkanie literackie z udziałem poetów i prozaików z ziemi mieleckiej zatytułowane: MARATON CZYTANIA WIERSZY.

W zaprezentowanych utworach dominowała tematyka niepokoju egzystencjalnego. Szczególnie te powiązane z mitologią (mit o Orfeuszu i Eurydyce) oraz motywami biblijnymi wywoływały ożywioną dyskusję i rodziły pytania do autorów wierszy.

Udział w spotkaniu wzięli m.in.: Włodzimierz Kłaczyński (ZLP O/Kielce), Edward Guziakiewicz (ZLP O/Rzeszów), Stefan M. Żarów (wiceprezes Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie), dr Andrzej Feret. Z Grupy Literackiej Słowo: Zbigniew Michalski (prezes), Barbara Augustyn, Monika Cichoń, Joanna Kłaczyńska i Andrzej Talarek.

Na następne spotkanie organizatorzy zapraszają w trzeci piątek maja. Zaplanowano czytanie wierszy o tematyce miłosnej i erotyków.

Stefan ŻARÓWWydarzenia kulturalne


Spotkania Barbary Mazurkiewicz

Dwa spotkania autorskie będzie mieć Barbara Mazurkiewicz: 14 kwietnia 2016 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Przemysłu Filia w Lubaczowie i 22 kwietnia 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie. Dnia 14 kwietnia 2016 r. poprowadzi ponadto spotkanie z Krzysztofem Konopką w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie.

Wcześniej, 11 marca 2016 r., uczestniczyła jako jeden z jurorów w 7 Finałowej Gali Konkursu Poetyckiego „Odkrywamy Talenty Przyszłości” w Bemowskim Centrum Kultury w Warszawie.Wydarzenia kulturalne


Program słowno-muzyczny „Ostatni List”

Z okazji 76 rocznicy Zbrodni Katyńskiej Zespół Szkół Technicznych im. E. Kwiatkowskiego w Rzeszowie oraz Związek Literatów Polskich Oddział Rzeszów zapraszają na program słowno-muzyczny pt. „Ostatni List” (wg scenariusza Jadwigi Kupiszewskiej).

Spotkanie odbędzie się dnia 8 kwietnia 2016 r. o godz. 12.00 w Zespole Szkół Technicznych w Rzeszowie, ul. Matuszczaka 7. W programie: komentarz historyczny, prof. dr hab. Włodzimierz Bonusiak, inscenizacja, muzyka, piosenki w wykonaniu młodzieży szkolnej ZST oraz absolwentki szkoły Oliwii Leniar i Grupy Wokalnej RSTK (wiersze Stefanii Marszałek-Guniewskiej, Mieczysława Arkadiusza Łypa, poezja ze zbiorów literatury katyńskiej), promocja książki Jadwigi Kupiszewskiej pt. „...i nagle znikasz w ciemnych obłokach”.

Prowadzenie: Karolina Kruk (ZST Rzeszów). Patronat medialny: Nasz Dom-Rzeszów, Echo Rzeszowa. Patronat honorowy: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Podkarpacki Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Rzeszowa.Wydarzenia kulturalne


POETYCKIE ROZMOWY AGATY I IZABELI

W czwartek, 7 kwietnia 2016 roku, w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli odbył się wieczór autorski Agaty Linek i Izabeli Zubko-Jarnickiej pod hasłem „Rozmowy wierszami”. Licznie zebraną publiczność powitali prezesi organizatorów tego wydarzenia — Agnieszka Bulicz (Stowarzyszenie Literackie „Witryna”) oraz Edward Markocki (Klub Seniorów „Pod Topolami”). Bohaterki wieczoru poznały się kilka lat temu jako słuchaczki Studium Literacko-Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, niedawno znów się zetknęły jako członkinie Stowarzyszenia Autorów Polskich w Warszawie. Tak się zaczyna historia tego wydarzenia. Pomysł na spotkanie wyszedł od Izabeli, która zaproponowała wspólny wieczór na kanwie rozmowy wierszami. Prezentacja składała się z czterech części, w których poetki prowadziły naprzemienny dialog utworami. Odniesienia i elementy wspólne miały różne podłoże. Niekiedy łączyła je tematyka, innym razem zaledwie jedno słowo, które w obu wierszach wykorzystywane było w odmienny sposób. Nic w tym dziwnego, gdyż nie każda rozmowa przebiega w zgodnej atmosferze. Dochodziło zatem i podczas wieczoru do poetyckich sprzeczek.

Wieczór uświetniły wokalistki Studia „Vivo” przy SDK pod kierunkiem Ewy Woynarowskiej w składzie: Monika Bielecka, Sara Cygan, Dominika Kosidło, Anna Mączka, Oliwia Pliszka oraz Agnieszka Stępak. Dziewczęta swym brawurowym śpiewem poruszyły niejednego słuchacza. Na zakończenie zarówno publiczność, jak i same poetki czekała niespodzianka. Ostatnią wymianę wierszy poetyckiej rozmowy wyrecytowali członkowie Klubu Seniorów. Wiersz „Dęblin” odczytała Elżbieta Bieszczad, a utwór „Stalowa Wola” — Longin Janik. Obie poetki z zachwytem słuchały ważnych dla nich wierszy, bo o miejscach, gdzie dorastały. Miejmy nadzieję, że pomysł poetyckich rozmów znajdzie swoich naśladowców jako niezwykłe doświadczenie zarówno dla poetów i słuchaczy.


Wieczór autorski Agaty Linek i Izabeli Zubko-Jarnickiej

Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli i Stowarzyszenie Literackie „Witryna” w Stalowej Woli zapraszają na „Rozmowy wierszami” — wieczór autorski Agaty Linek i Izabeli Zubko-Jarnickiej z udziałem Klubu Seniorów „Pod Topolami” przy SDK w Stalowej Woli. Spotkanie odbędzie się 7 kwietnia 2016 r. (czwartek) o godz. 17:30 w sali kameralnej SDK przy ul. Okulickiego 32 w Stalowej Woli. Oprawę muzyczną zapewnią Wokaliści Studia „Vivo” przy SDK pod kierunkiem Ewy Woynarowskiej.Wydarzenia kulturalne


ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI 2016 W RZESZOWIE

Ks. Zbigniew Czuchra pisał: Słowem gwiazd jest — blask
Słowem słońca — jest światło i ciepło
Słowem morza — są fale szumiące
Słowem ziemi — jest wiatr
Słowem ptaków — jest śpiew
Słowem zwierząt — jest krzyk
Słowem ludzi — jest płacz, zachwyt, prawda, uwielbienie i Miłość

Światowy Dzień Poezji został zorganizowany po raz piąty przez Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury w Rzeszowie. Odbył się w dniu 22 marca br. w przyjaznych progach Klubu Turkus w Wojewódzkim Domu Kultury. Prowadzący spotkanie, Jadwiga Kupiszewska i Stefan Żarów, rozpoczęli od przypomnienia tych największych twórców: Homera, Horacego, Owidiusza i Lukana oraz innych, dzięki którym poezja stała się dziedziną utożsamianą z literaturą piękną. Nie obyło się też bez odwołań do twórczości regionalnych poetów, którzy wyrośli na Rzeszowszczyźnie, odnaleźli tu swój dom lub przemierzają ujmujące pięknem Podkarpacie. Na wstępie, piszący te słowa, odczytał utwór Stanisławy Kopiec pt. Wiersz odrobinę srokaty, który stał się podobnie jak cytowany na wstępie fragment przemyśleń ks. Zbigniewa Czuchry myślą przewodnią spotkania. Takie spotkania poetyckie nasuwają metafizyczne pytania. Czym jest wiersz? Czy to tylko słowa ubrane w treść i metaforę? Jadwiga Kupiszewska próbując znaleźć odpowiedź, dokonała krótkiej charakterystyki wybranych, podkarpackich poetów. A oto to niektóre z nich:

Mieczysław Arkadiusz Łyp w poezji pragnie odnaleźć: bezpieczne schronienie, ale i wymiar do podróży w czasie i przestrzeni, aby uciszyć swoje zaskoczenie przemijaniem. Janina Ataman zadaje pytanie: A gdzie tajemnicza księga… księgę nosimy w sobie. Celina Depa: jest niebieską niezapominajką na brzegu przystani wędrujących ptaków. Adam Decowski: dom rodzinny błogosławi krzyżem okna. Andrzej Talarek przestrzega: Nie płyń tam, gdzie wiją fale i lśnią cykady. Stefan Michał Żarów: na tej drodze odnajduje tożsamość, dorównuje wyzwaniom ojców. Edyta Pietrasz: po ziarno słońcem malowane spieszy podczas żniw. Regina Nachacz: zaprasza na Papieską kremówkę. Małgorzata Żurecka: próbuje odnaleźć lata przeszłych wzruszeń. Krystyna Dworak, dla niej: dom rodzinny to majowe noce w cieniu gruszy. Józef Kawałek: spróchniały dąb to niby świątynia słowa.

Podczas wieczoru zaprezentowało swoje wiersze ponad dwudziestu poetów z terenu Podkarpacia. Byli to między innymi: Barbara Śnieżek, Ewelina Łopuszańska, Krystyna Dworak, Stanisław Kornasiewicz, Alina Hasiak, Zdzisława Giża, Maria Żemełko, Maria Rudnicka, Elżbieta Kiszko, Tadeusz Brak, Wiktoria Serafin, Zygmunt Kiełbowicz, Teresa Glazar, Józef Kawałek, Agnieszka Niemiec, Józef Homa, Jerzy Welc, Jadwiga Kupiszewska oraz Stefan M. Żarów. Reprezentują oni różnorodne środowiska literackie: Przemyśla, Rzeszowa, Leżajska, Rudnika nad Sanem, Mielca, Żołyni i innych miejscowości.

Poetyckim prezentacjom towarzyszyła wystawa rzeźb Józefa Pałaca z RSTK w Rzeszowie, pośród których dominowały okazałe świątki i drzeworyty z podobiznami znanych postaci z Rzeszowa, jak również o formacie światowym. Całość spotkania utrwalił na filmie, jak zwykle niezawodny, Józef Homa (RSTK). Szczególne podziękowanie należy skierować do Marii Rudnickiej oraz innych osób za przygotowanie wspaniałych kulinariów.


Stefan ŻARÓWWydarzenia kulturalne


WIECZÓR POEZJI I MUZYKI

W rzeszowskim pubie „Połoniny u Misia i u Rysia” 10 marca 2016 r. odbyły się drugie eliminacje Bieszczadzkiego Konkursu Piosenki Turystycznej. Imprezę nieprzypadkowo uświetnił wieczór poetycki Mirosława Welza, zamieszkałego w Iwoniczu-Zdroju, bowiem jest on również znanym autorem tekstów literackich wielu piosenek, głównie związanych tematycznie z Bieszczadami. Przybyłych bardzo licznie gości przywitał serdecznie nie tylko sam autor, ale i właściciel pubu — Jacek Ciesielski. Mirosław Welz, z zawodu lekarz weterynarii, jest autorem zbiorów poezji: Bieszczadzka rapsodia, Kapliczki i wiersze, Żyje się, Idziemy Bieszczadem, Jeszcze, Z Norwidem idę, Po drodze oraz myśli opublikowanych w tomiku Zeszyt myśli. Jest zrzeszony w Rzeszowskim Oddziale Związku Literatów Polskich.

Wiersze, zaprezentowane przez poetę przy świecach nabierały szczególnego blasku i łatwo trafiały do słuchaczy, którzy nagradzali je gromkimi brawami. Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele Oddziału ZLP w Rzeszowie — Mieczysław A. Łyp, prezes oraz piszący te słowa, pogratulowali koledze wręczając mu bukiet kwiatów.

Następnie uczestnicy, którzy zgłosili się do eliminacji, zaśpiewali po dwie piosenki z towarzyszeniem gitar, których wykonanie oceniało jury oraz publiczność.

Pierwsze miejsce ex aequo zdobyły zespoły: Andrzej i Jaw „Pora na małe co nieco” i „Tomasz i Max”. Oba zespoły wezmą udział w festiwalu „Natchnieni Bieszczadem”, który odbędzie się w sierpniu br. w Cisnej. Publiczność nagrodziła duet w składzie Justyna Hryszko i Marcin Cupak.

Adam DECOWSKIWydarzenia kulturalne


OBCHODY 115. ROCZNICY URODZIN JULIANA PRZYBOSIA
W ZESPOLE SZKÓŁ w GWOŹNICY GÓRNEJ

Dnia 8.03.2016 r. o godzinie 11.00 w sali gimnastycznej w Zespole Szkół w Gwoźnicy Górnej miały miejsce obchody 115. rocznicy urodzin Juliana Przybosia — patrona szkoły. Brali w nich udział zaproszeni literaci, nauczyciele oraz uczniowie.

Uroczystość rozpoczęła pani dyr. Marzena Haduch krótkim przemówieniem. Następnie odbyła się część artystyczna, w której pięcioro uczniów recytowało wiersze patrona. Akompaniowała im na flecie Łucja Borkowska. Później wystąpili goście — członkowie ZLP Oddziału w Rzeszowie i pan Wiktor Bochenek, dyrektor GOK-u w Niebylcu. Swoje wiersze zaprezentowali: panie Halina Kurek, Maria Stefanik, Edyta Pietrasz oraz pan Mieczysław Łyp, który często odwiedza naszą szkołę. Gdy goście skończyli przemawiać, wysłuchaliśmy z płyty nagrania wiersza J. Przybosia w wykonaniu samego autora.

Następnym punktem programu był pokaz talentów, który poprowadzili Ilona Kudła i Szymon Szurlej z klasy II gimnazjum. Uczniowie naszej szkoły mogli popisać się swymi wyjątkowymi predyspozycjami. Uzdolnione osoby śpiewały, recytowały, tańczyły, pokazywały prezentacje multimedialne oraz prezentowały inne umiejętności. W międzyczasie można było podziwiać wystawę uczniowskich prac plastycznych, umieszczoną po prawej stronie sali gimnastycznej. Na koniec ponownie głos zabrała pani dyrektor, dziękując wszystkim przybyłym.

Po zakończeniu uroczystości delegacja złożona z uczennic i nauczycieli złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobie Juliana Przybosia.

Obchody przebiegły sprawnie, w miłej atmosferze. To bardzo ważne cykliczne wydarzenie, pozwalające zachować pamięć o wielkim poecie, jakim był Julian Przyboś.

Klara BORKOWSKA
uczennica kl. 2 Gimnazjum Publicznego w Gwoźnicy GórnejWydarzenia kulturalne


MAŁGORZATA ŻURECKA O STAWANIU SIĘ POETĄ

Przewodnicząca jury organizowanego po raz piąty w Zespole Szkół w Jeżowem literackiego konkursu „Gdy słowa dojrzewają” zaprezentowała się jako poetka przed jeżowskimi licealistami. 11 lutego w auli szkoły zebrała się młodzież z wszystkich klas LO w Jeżowem. Spotkanie, przy pomocy polonistki Ireny Czyżowskiej-Smusz, zorganizował Ryszard Mścisz — również polonista Zespołu Szkół w Jeżowem, ale także twórca, kolega Małgorzaty Żureckiej z rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich oraz ze Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli.

Tuż po przywitaniu poetki, grupa uczennic i prowadzący wyrecytowali kilka wierszy Małgorzaty Żureckiej. W wykonaniu uczennic klasy II LO: Magdaleny Sobieszek, Klaudii Dul, Moniki Borek i Bernadetty Szewc licealiści i ich opiekunowie mogli posłuchać utworów pochodzących z tomików „Naga malwa” i „Ucieczka z krainy pozoru”. Te poetyckie słowa były okazją do prezentacji autorki, jej twórczego dorobku — Ryszard Mścisz opowiedział o twórczych dokonaniach poetki ze Stalowej Woli, pokazał wydane przez nią tomiki poetyckie, wspomniał także o rozmaitych jej formach aktywności, działaniach dopełniających poczynania twórcze. Po kolejnej poetyckiej prezentacji uczennic i prowadzącego sama poetka zajmująco opowiedziała o swoich twórczych początkach i rozmaitych poczynaniach, wskazała inspiracje twórcze, odsłoniła historię kolejnych publikacji w czasopismach i almanachach oraz wydanych książek.

Kończący serię recytacji wiersz „Wojciechowi Siemionowi”, zaprezentowany przez Ryszarda Mścisza, stał się okazją do opowieści o roli w twórczych poczynaniach Małgorzaty Żureckiej, jaką odegrał wspaniały aktor, recytator i organizator życia literackiego Wojciech Siemion. To w jego Petrykozach powstał pięknie wydany tom, a właściwie album poetycki „In & out”, będący swoistym dwugłosem lirycznym Małgorzaty Żureckiej ze Stalowej Woli i Doroty Jaworskiej z Kijowa (rodowitej rzeszowianki). „Ubarwiony” pięknymi fotografiami z Alaski, które były dziełem Stanisława Materniaka, album z 2010 roku jest pewnym edytorskim majstersztykiem, a rola Wojciecha Siemiona przy jego wydaniu jest nieoceniona. Ta współpraca z tak wspaniałą osobowością twórczą została nagle przerwana tragicznym wypadkiem samochodowym, w którym ów wyjątkowy człowiek zginął. Niemniej jednak Małgorzata Żurecka wciąż jest związana z Petrykozami, z żoną Siemiona — Barbarą, a od 2012 rokunależy do Unii Poetyckiej Wojciecha Siemiona.

Poetka, odpowiadając także na pytania zadawane przez Ryszarda Mścisza, opowiedziała między innymi o swojej działalności jako wiceprezesa rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich i „Witryny”, o twórczości młodzieżowej i swoim udziale w ocenianiu dokonań twórczych młodych ludzi — w tym także o przewodniczeniu jury w Podkarpackim Konkursie Twórczości Literackiej „Gdy słowa dojrzewają”, który odbywa się już po raz piąty w Zespole Szkół w Jeżowem. Wspomniała o poetkach z LO w Jeżowem, które mogła poznać i w których twórczych poczynaniach dane jej było uczestniczyć.

Sympatyczne spotkanie na szkolnej auli zakończył apel Małgorzaty Żureckiej do młodzieży o większe zainteresowanie poezją, która nas pod różną postacią otacza, oraz o podejmowanie prób twórczych, prób kreowania własnych literackich światów. Widownia nagrodziła poetkę gorącymi brawami, a Magdalena Sobieszek i Klaudia Dul wręczyły jej piękny bukiet kwiatów wraz ze słownymi podziękowaniami. Zdjęcia robione przez Martę Kopacz i Agnieszkę Kasicę, upamiętniły te chwile z poezją.

Okazja do spotkania się z autorką „Nagiej malwy” nadarzy się zaś w maju, kiedy to po raz piąty gimnazjaliści z Podkarpacia przyjadą na konkurs „Gdy słowa dojrzewają”. Małgorzata Żurecka będzie wówczas przewodniczyć konkursowemu jury i wręczać nagrody dla najlepszych gimnazjalnych poetów i prozaików. Na pewno jednak przyjechałaby dodatkowo — by poznać dorobek kolejnego szkolnego poety w Jeżowem, który ujawniłby się ze swoim talentem.

rmWydarzenia kulturalne


SYBERIADA POLSKA W TVP 2

W niedzielny wieczór, 7 lutego 2016 r., TVP 2 wyświetliła film fabularny „Syberiada polska” w reżyserii Janusza Zaorskiego, oparty na powieści Zbigniewa Dominy pod tym samym tytułem, a opowiadający o losach zesłanych w latach 40. XX wieku na Syberię. Zbigniew Domino jest członkiem ZLP O/Rzeszów.Wydarzenia kulturalne


W NURCIE CYKLICZNYCH SPOTKAŃ POETÓW I INNYCH TWÓRCÓW KULTURY

W muzealnej scenerii Regionalnego Domu Tradycji Ludowych przy Zespole Szkół w Trzcianie Gmina Świlcza w dniu 27 stycznia 2016 r. odbyło się spotkanie twórców i odbiorców kultury z województwa podkarpackiego w ramach cyklicznych spotkań Podkarpackiej Izby Poezji. Salę audiowizualną wypełnili do ostatniego miejsca przyjezdni i miejscowi goście, a przede wszystkim uczniowie III klasy miejscowego gimnazjum pod opieką polonistki Anny Woźny. Słuchali oni wierszy w wykonaniu rzeszowskiej poetki i malarki, uznanej animatorki kultury, Jadwigi Kupiszewskiej (RSTK w Rzeszowie) i Danuty Pado, instruktorki WDK w Rzeszowie. Interpretowano wiersze na podkładzie muzycznym. Prezentacji poezji towarzyszyła wystawa prac plastycznych członków Amatorskiego Klubu Plastycznego im F. Brzęka, działającego od 1966 r. w WDK w Rzeszowie.

Zebranych powitała dyrektorka miejscowego Zespołu Szkół Zofia Draus, która omówiła rolę regionalizmu w edukacji dzieci i młodzieży. W spotkaniu udział wzięli szczególni goście w osobach Marka Jastrzębskiego, dyrektora WDK w Rzeszowie, Adama Decowskiego (ZLP O/Rzeszów), poety i satyryka autora fraszek, aforyzmów, limeryków, oraz Stefana Michała Żarowa (wiceprezes Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie), poety, publicysty i krytyka literackiego, Urszuli Pantuły (prezes Grupy Twórczej Inspiratio z CK Gminy Łańcut) z towarzyszącymi jej poetkami Grażyną Sordyl i Marią Fleszar. Nie zabrakło również Eugeniusza Buczka, regionalisty z Widełki, Marii Rudnickiej, poetki i malarki, Emilii Wołoszyn, malarki i rzeźbiarza Józefa Pałaca (wszyscy z RSTK). Obecni byli samorządowcy na czele z wicewójtem Gminy Świlcza Mirosławem Styką oraz członkowie Towarzystwa Przyjaciół Trzciany i OSP w osobach Jerzego Stokłosy, Kazimierza Polaka i Kazimierza Łagowskiego. Obecny był również dyrektor Gminnego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji, Adam Majka.

Miłą karnawałową atmosferę wypełnił śpiew kolęd i piosenek biesiadnych tzw. ludowych trzciańskich. Na akordeonie grał emerytowany dyrektor miejscowej szkoły, muzyk i animator kultury, Roman Olszowy. Uzupełnieniem były regionalne delicje, tj. amoniaczki, proziaczki, smalec i razowy chlebek, tudzież gorący (po trzciańsku) biały barszcz z ziemniakami i jajkiem, które smakowały znakomicie.

Rolę administratora tej placówki pełni znany animator kultury, regionalista Zbigniew Lis, któremu należą się słowa szczególnego podziękowania za czynny udział w przygotowaniu tego niecodziennego poetycko-malarskiego spotkania.

Stefan ŻARÓWWydarzenia kulturalne


KRAJOBRAZY KULTURY

Od ponad dwudziestu lat Mieczysław A. Łyp wydaje Krajobrazy — rocznik społeczno-kulturalny poświęcony prezentacji dokonań artystów i inicjatyw środowisk twórczych w regionie. Ambicją pomysłodawcy (i realizatora) tego projektu było (i jest) dokumentowanie i promowanie sylwetek i dzieł malarzy, muzyków, literatów, artystów ludowych — twórców i animatorów kultury na Podkarpaciu, a także działalności regionalnych środowisk. Takie środowisko udało się Mieczysławowi A. Łypowi skupić wokół Wojskowej Galerii Malarstwa w Rzeszowie w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, a później — w Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnym „W dolinie Wisłoka”; pod ich egidą ukazywały się kolejne edycje Krajobrazów, rzetelnie rejestrujące wydarzenia kulturalne i prezentujące twórczość artystów zapraszanych do Galerii, bądź związanych (miejscem zamieszkania, tematyką twórczości lub sentymentem) z doliną Wisłoka.

Ostatni, datowany na 2016 rok tom Krajobrazów ukazał się jako agenda rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich i jego obecności na mapie kulturalnej Podkarpacia jest głównie poświęcony. Czytelnik otrzymał dokładne „kalendarium zdarzeń literacko-artystycznych” oddziału ZLP (z lat 2013-2015 i na 2016 rok), informacje o powołaniu nowego zarządu oddziału i pierwszych działaniach organizacyjnych, relację z uroczystości przyznania „Złotych Piór” — honorowych wyróżnień rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich oraz informacje o imprezach kulturalnych z udziałem literatów-członków ZLP.

W 2015 roku minęła 45. rocznica śmierci Juliana Przybosia. W Krajobrazach poświęcono jej należytą uwagę w relacjach z międzynarodowej sesji naukowej na Uniwersytecie Rzeszowskim, wernisażu wystawy pod hasłem „Więcej o metaforę” w galerii WDK w Rzeszowie (obrazy Uty Przyboś, poetki i malarki, córki autora Sensu poetyckiego i Zygmunta Zabłyszcza, malarza amatora, utrwalającego na płótnie pejzaże Gwoźnicy) i wieczorów literackich z autorem Rozmów z Julianem Przybosiem w Gwoźnicy, Rzeszowie i w Tyczynie. Rozmowy z Julianem Przybosiem — poetycki tom Mieczysława A. Łypa jest przedmiotem refleksji krytycznej Jana Tulika.

Blok rocznicowy dopełnia publikacja wierszy kilkunastu autorów pod wspólnym hasłem „Więcej o metaforę”. Są one poświęcone pamięci znakomitego poety, bądź utrzymane w klimacie artystycznym Awangardy Krakowskiej, czy szerzej — Przybosiowskie „z ducha”. Ich lektura świadczy o żywym, inspirującym oddziaływaniu spuścizny Juliana Przybosia na współczesnych poetów.

Kolejny blok poetycki to wiersze o Rzeszowie; ich obecność na łamach Krajobrazów jest świadectwem silnego związku twórców z miastem.

Zgodnie z pierwotnym zamysłem Mieczysława A. Łypa na łamach Krajobrazów nie zabrakło miejsca dla malarzy. Jacek Kawałek w obszernym, monograficznym eseju omawia twórczość Jana Maternickiego, redakcja przypomina sylwetkę twórczą Stanisława Kuci i dziesiątą rocznicę śmierci Franciszka Frączka, a z okazji wernisażu wystawy „Pod wysokim niebem” — prezentuje sylwetkę twórczą jej autorki — Jolanty Jakimy-Zerek.

W Krajobrazach dominuje poezja — wprowadzono cykl Non omnis moriar. Otwiera go zestaw wierszy poświęconych poetce Annie Nowak. Swoje wiersze publikują także Lesław Jan Urbanek, Marek Petrykowski i Mieczysław A. Łyp.

Na osobną uwagę zasługuje szata graficzna Krajobrazów— starannie dobrane reprodukcje dzieł plastycznych (np. „rzeszowskich” obrazów Andrzeja Korca, znakomicie korespondujących z wierszami o Rzeszowie).

Najnowsza edycja Krajobrazów przynosi interesujący obraz lokalnych środowisk kulturalnych; międzynarodową sesję literaturoznawczą gości Niebylec, biesiada literacka odbywa się w Husowie, Lalkę Bolesława Prusa czyta się (w formule poranka literackiego) w Błażowej. Dokumentacja takich i podobnych wydarzeń to poważny walor Krajobrazów. Na łamach rocznika znalazło się miejsce nie tylko na nowe wiersze członków oddziału ZLP, lecz także na promocję wydawnictw regionalnych (nie tylko książek literackich).

Łamy Krajobrazów są miejscem prezentacji działań oddziału ZLP i twórczości jego członków oraz różnorodnych form współpracy z samorządami i instytucjami kultury. Dzięki szerokiemu zakresowi tematyki (plastyka, literatura, folklor) można powiedzieć, że Krajobrazy realizują uniwersalną ideę korespondencji sztuk — zarówno poprzez wzajemne inspiracje, „dialog” w obrębie tematów czy tendencji artystycznych.

Jan Tulik w recenzji Rozmów z Julianem Przybosiem zwraca uwagę na bogatą oprawę edytorską każdej książki poety, kojarzącą się z kompozycją staropolskiej sylwy, ponieważ obok wierszy mamy tam malarstwo, artystyczne fotografie, dokumentację fotograficzną imprez kulturalnych, reprodukcje obrazów. Wszystko to mamy także w najnowszych Krajobrazach. Także układ całości, swego rodzaju „przekładaniec” bloków tematycznych skłania do dostrzeżenia sylwicznego charakteru rocznika. Co nie zmienia faktu, że Krajobrazy stały się czasopismem artystyczno-kulturalnym (z przewaga treści literackich). Ze względu natomiast na wielość, dobór i charakter relacji z wydarzeń kulturalnych w małych (i tych większych) środowiskach regionalnych, należy im przyznać walor pisma społeczno-kulturalnego. A przede wszystkim — poczytać i ucieszyć oko bogatą szatą graficzną.

ankWydarzenia kulturalne


NOWOROCZNE SPOTKANIE POETYCKIE W KRACZKOWEJ

Dnia 23 stycznia 2016 r. w Domu Ludowym im. ks. W. Mazurka w Kraczkowej miało miejsce Noworoczne Spotkanie Poetyckie, zorganizowane przez Grupę Twórczą Inspiratio, działającą w strukturze Centrum Kultury Gminy Łańcut. Nasza grupa zrzesza ponad 30 twórców i działa od 12 lat. Cieszymy się, że ciągle dołączają do nas nowi członkowie (poeci, rzeźbiarze, malarze). Pozyskujemy utalentowanych, młodych, dobrze zapowiadających się piszących ludzi. Dowodem tego była prezentowana przy okazji spotkania młoda, oryginalna i zdolna poetka Karolina Szyszka z Kraczkowej. Jej wiersze niosą w sobie uderzający ładunek emocjonalny. To poezja niezwykle czysta i mocna. Prezentacja Karoliny zrobiła na zebranych duże wrażenie.

Mieliśmy ogromny zaszczyt i wielką przyjemność gościć w Kraczkowej znakomitych gości takich jak: prezes Rzeszowskiego Oddziału ZLP Mieczysław A. Łyp z małżonką, wiceprezes RSTK w Rzeszowie Stefan Żarów, przewodniczący Komisji Rewizyjnej ZLP Adam Decowski, Danuta Pado z WDK w Rzeszowie, członkinie RSTK, poetki — Jadwiga Kupiszewska, Barbara Śnieżek i Teresa Glazar. Ze strony gospodarzy w spotkaniu udział wzięli: dyrektor Centrum Kultury Gminy Łańcut Andrzej Łobaza, opiekunka grupy Urszula Pantoła, poeci: Jolanta Michna, Jolanta Mach, Maria Fleszar, Stanisław Bożek, Maria Lorenc, Alfred Budzyński, Helena Magryś i Kinga Dziobak oraz recytatorki — Gabriela Król, Maria Józefczyk, Anna Szpunar i Teresa Pecuch.

Uczestnicy podziwiali obrazy naszej członkini, malarki Grażyny Sordyl i słuchali kolęd w wykonaniu zespołu wokalnego Con’ Cuore z Cierpisza. Przy wspólnym, poetyckim stole mogliśmy dzielić się nie tylko dobrymi noworocznymi życzeniami, ale także pięknem poezji. Każdy z uczestników miał swoją mini prezentację. Spotkanie przebiegło w ciepłej, radosnej atmosferze. Takie chwile dostarczają zawsze wielu niezapomnianych przeżyć i wzruszeń, pozwalają jednoczyć się i wzajemnie poznawać. Serdecznie dziękujemy naszym gościom jak i wszystkim organizatorom spotkania. Mamy nadzieję, że nowo rozpoczęty rok przyniesie nam wiele podobnych wydarzeń, odnośnie których już snujemy plany.

Jeszcze raz z najlepszymi życzeniami na Nowy 2016 Rok!

Urszula PANTOŁAWydarzenia kulturalne


W MIELECKIM ROCZNIKU LITERACKO-KULTURALNYM

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu odbyło się 9 stycznia 2016 r. spotkanie Grupy Literackiej „Słowo”, w czasie którego promowano czwarty numer Mieleckiego Rocznika Literacko-Kulturalnego „Artefakty”. Licząca blisko 350 stron publikacja została poświęcona dokonaniom literackim członków GL „Słowo”, odniesionym sukcesom i związanym z Grupą wydarzeniom kulturalnym, a także działalności Klubu Środowisk Twórczych TMZM.

Nie zabrakło w niej akcentów zetelpowskich. Zaprezentowana została gościnnie twórczość Adama Decowskiego, Edwarda Guziakiewicza, Mieczysława A. Łypa (ZLP O/Rzeszów), Włodzimierza Kłaczyńskiego, Doroty Kwoki (ZLP O/Kielce) i Juliusza E. Bolka (ZLP O/Warszawa). Leszek Żuliński (ZLP O/Warszawa) zrecenzował tomik poezji Joanny Kłaczyńskiej, a Stefan Żarów — tomik fraszek Adama Decowskiego i tomik wierszy Edyty Pietrasz. O wierszach Joanny Kłaczyńskiej pisał też w „Artefaktach” Janusz Termer (ZLP/O Warszawa). W roczniku znalazła się ponadto relacja z uroczystości wręczenia Złotych Piór za 2014 r., dorocznej gali ZLP O/Rzeszów.

Redaktorem czwartego numeru „Artefaktów”, podobnie jak poprzednich, jest Zbigniew Michalski, prezes Grupy Literackiej „Słowo”. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Włodzimierz Kłaczyński (ZLP O/Kielce), Edward Guziakiewicz (ZLP O/Rzeszów), Stefan Żarów (wiceprezes RSTK w Rzeszowie) i Janusz Chojecki (prezes TMZM w Mielcu). Zebranych gości w imieniu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu powitała Jolanta Strycharz. O akcenty muzyczne zadbali wokaliści Państwowej Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza w Mielcu: Jadwiga Huber, Anna Wiącek i Jadwiga Zemmel z akompaniamentem Sławomira Kuska.


W Mielcu promocja „Artefaktów”

Mielecka Grupa Literacka „Słowo” zaprasza na promocję „Artefaktów” — Mieleckiego Rocznika Literacko-Kulturalnego Nr 4 (2015). Spotkanie odbędzie się 9 stycznia 2015 r. (sobota) o godz. 16:00 w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2.

Wystąpią: recytacje — Barbara Augustyn i Jan Stępień, śpiew — soliści Wydziału Wokalnego PSM im. M. Karłowicza w Mielcu.Wydarzenia kulturalne
 

Związek Literatów Polskich