Wydarzenia kulturalne

Rzeszów

Preambuła statutu ZLP


Związek Literatów Polskich jest zawodową organizacją pisarzy. Jego członkowie, w swojej twórczości i działalności, nawiązują do humanitarnych tradycji myśli ogólnoludzkiej, które w kulturze polskiej zawsze były zespolone z troską o dobro kraju i narodu. Kontynuacja tych tradycji oraz wszechstronny rozwój współczesnej literatury polskiej stanowią przedmiot starań i pracy wszystkich członków i władz Związku Literatów Polskich.Związek Literatów Polskich

Menu


Wydarzenia kulturalne 2017


ŚLAD POZOSTAWIONY

Literacki rok jubileuszu 50-lecia oddziału rzeszowskiego ZLP podkreślało 30 stycznia br. w foyer Teatru im. W. Siemaszkowej spotkanie wspomnieniowe o nieżyjącym Jerzym Pleśniarowiczu, jednym z założycieli i pierwszym prezesie oddziału. Obecny prezes ZLP, Mieczysław A. Łyp, przypomniał tę niezwykłą twórczo osobowość poety, tłumacza i krzewiciela sztuki teatralnej oraz reżysera. Gościem szczególnym wieczoru był syn owego twórcy, teatrolog z UJ, prof. Krzysztof Pleśniarowicz z rodziną. Książka jego autorstwa pt. Jerzego Pleśniarowicza ślad pozostawiony, jak i film red. Jerzego Dubiela ułożony z wypowiedzi innych (m.in. wspomnienia redaktorów Jana Grygla, Marty Polańskiej i Zbigniewa Wawszczaka) ponownie ożywiły postać tego wszechobecnego w kulturze Rzeszowa i kraju człowieka. Zwornika środowisk literackich ościennych krajów słowiańskich. Miałem też okazję wspomnieć owego twórcę – znanego mi zwłaszcza z kontaktów w „Profilach”, gdzie kierował działem literackim miesięcznika – ale głównie poprzez przytoczenie obszernych fragmentów z ostatniej książki prof. Stanisława Fryciego Szkice do portretu, w której jeden z rozdziałów poświęcił J. Pleśniarowiczowi („Serdeczny kolega, który wprowadził mnie w nieznane środowisko literackie”). Niczym w antraktach pojawiali się instrumentalnie i śpiewaczo studenci uniwersytetu pod kierownictwem muzycznym Marzeny Lubowieckiej, a perłą wieczoru były interpretacje recytacyjne wierszy Pleśniarowicza w mistrzowskim przekazie aktorów Barbary Napieraj i Wojciecha Kwiatkowskiego. Bo – jak podkreślił dyrektor Jan Nowara – miejsce dla tej poezji jest w naszym teatrze, któremu Jerzy Pleśniarowicz był całym sercem oddany jako kierownik literacki, reżyser, znawca sztuk wszelakich.

Ryszard ZATORSKI


 

 

 

Wydarzenia kulturalne


LITERACKI OPŁATEK

Tradycyjnie już Związek Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie organizuje początkiem roku spotkanie opłatkowe. W tym roku miało ono miejsce 14 stycznia 2017 r. w Osiedlowym Domu Kultury „Tysiąclecie” Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, dzięki uprzejmości pani Haliny Kostoń, kierownika tej placówki. Spotkaniem tym literaci zainaugurowali rok jubileuszowy obchodów 50- lecia rzeszowskiego oddziału ZLP, co zostało podkreślone okolicznościową tablicą na scenie, odsłoniętą uroczyście przez prezesa, Mieczysława A. Łypa i Małgorzatę Żurecką, pełniącą funkcję sekretarza Zarządu. W sali w odświętnym anturażu zebrało się wielu literatów nie tylko zrzeszonych w ZLP, ale i reprezentujących Stowarzyszenie Literackie „Witryna” w Stalowej Woli, Klub Literacki przy RCKP w Krośnie, Grupę Literacką „Słowo” w Mielcu, Grupę Twórczą „Ispiratio” w Łańcucie oraz Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury w Rzeszowie.

Imprezę zaszczycili swoją obecnością: dr Mieczysław Janowski - były poseł do Parlamentu Europejskiego, Jerzy Maślanka – redaktor naczelny miesięcznika „Nasz Dom Rzeszów”, Stanisław Rusznica – dziennikarz „Echa Rzeszowa”, Józef Laskowski, pisarz Jerzy J. Fąfara, Jan Niemiaszek – aktor, dr Zofia Brzuchowska, dr Hanna Krupińska-Łyp i Danuta Pado z WDK w Rzeszowie. W bożonarodzeniowy nastrój wprowadził zebranych znakomitym koncertem kolęd Chór „Collegium Musicum” z Rzeszowa, pod dyrygenturą Andrzeja Szypuły.

Krótką liturgię celebrował ks. Marcin Graboś, poświęcił opłatki i wygłosił Słowo Boże.
„Na początku nowego roku gromadzimy się na spotkaniu opłatkowym Związku Literatów Polskich Odział w Rzeszowie. Jeszcze trwamy w radości z faktu narodzenia Pana Jezusa. W naszych świątyniach podziwiamy szopki, które nam przypominają o tym, że Bóg z miłości do człowieka stał się człowiekiem. To najważniejsze wydarzenie w historii świata nie dokonało się w „blasku fleszy”. Bóg przyszedł na świat, tak jak każdy z nas. Niewielu się zorientowało, że ten mały chłopiec to Syn Boży. Wszystko dokonywało się skromnie i w ciszy.

Pragnę zwrócić uwagę na osoby trzech Mędrców. Oni zorientowali się, że dzieje się coś ważnego. Udali się w drogę prowadzeni przez gwiazdę betlejemską. Byli wrażliwi i czujni na otaczający ich świat i pojawiające się znaki na niebie. Inni ludzie zajęci swoimi sprawami nawet nie zauważyli gwiazdy betlejemskiej na niebie. Myślę, że dzisiaj takimi mędrcami są ludzie kultury, a szczególnie literaci, malarze, muzycy. To są ludzie o bardzo wrażliwych sercach. Dostrzegają rzeczy, które inni mijają obojętnie. To artyści w hałasie miasta usłyszą śpiew ptaków. To artyści potrafią zachwycić się wschodem i zachodem słońca. W świecie, w którym ludzie reagują przeważnie tylko na dźwięk spadających monet i wpatrzeni są w migające ekrany tabletów i smartfonów potrzeba mędrców, artystów, którzy patrzą szerzej i głębiej na ludzi i otaczający ich świat.

Drodzy literaci i artyści!
Na początku tego nowego roku życzę Wam, żebyście z odwagą siali to ziarno piękna schowane w słowach, obrazie, muzyce czy rzeźbie. Bo ziarno na początku małe i niepozorne z czasem rośnie. My siejmy te ziarna dobra, a Bóg da wzrost.”

W atmosferze wzajemnej życzliwości i przyjaźni dzielono się opłatkiem, a życzeniom nie było końca, po czym przyszedł czas na prezentacje poetyckie, niosące nostalgiczne refleksje bożonarodzeniowe. Swoje wiersze przeczytali: Ryszard Mścisz, Teresa Paryna, Mieczysław A. Łyp, Zdzisława Górska, Adam Decowski, Celina Depa, Małgorzata Żurecka, Agata Linek, Maria Rudnicka, Andrzej Talarek, Zbigniew Michalski, Stefan M. Żarów, Ewelina Łopuszańska, Iwona Szetela, Agnieszka Bulicz, Jolanta Michna, Jolanta Szal-Mach i Wiktoria Serafin. Niektóre z tych prezentowanych wierszy zostały opublikowane w „Krajobrazach”, najnowszym wydawnictwie Oddziału ZLP w Rzeszowie. Było ono tu promowane i cieszyło się wielką popularnością wśród zebranych. Dużą sympatię zyskał sobie też zespół z Niebylca, który pod kierownictwem Wiktora Bochenka, wystąpił z koncertem kolęd i kowerów znanych utworów muzycznych.

Na zakończenie zabrał głos dr Mieczysław Janowski, który z właściwą sobie elegancją, nie tylko językową, wyraził swoje uznanie dla ludzi pióra. Na ręce prezesa został też skierowany okolicznościowy list z życzeniami od Tadeusza Ferenca – prezydenta Rzeszowa. Należy też zaznaczyć, że imprezie towarzyszyła wystawa obrazów Andrzeja Korca, znanego rzeszowskiego artysty malarza. Po uczcie duchowej było też coś dla ciała, za co wdzięczność należy się Zarządowi. Specjalne podziękowanie trzeba wyrazić też paniom z Klubu Seniora, działającego prężnie przy tym Domu Kultury, które zajmowały się obsługą kulinarną tej imprezy.

Adam DecowskiOpłatek literacki w fotografii Wacława Turka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydarzenia kulturalne


Mirosław Welz w Podkarpackiej Izbie Poetów

Wojewódzki Dom Kultury zaprasza — 100. Podkarpacka Izba Poetów. Mirosław Welz będzie prezentować tomik „Po drodze”. Spotkanie odbędzie się dnia 9 lutego 2017 r. (czwartek) o godz. 17.00 w Klubie Turkus WDK Rzeszów przy ul. S. Okrzei 7.Wydarzenia kulturalne


Byli wśród nas

Oddział Związku Literatów Polskich w Rzeszowie, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zapraszają na Wieczór literacki z cyklu „Byli wśród nas” Jerzy Pleśniarowicz — człowiek i twórca.

Impreza odbędzie się w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie przy ul. Sokoła 7, dnia 30 stycznia 2017 r. o godz. 18.00. Karta wstępu — 5 zł. Odbiór w kasie Teatru.Wydarzenia kulturalne


WŚRÓD POZYTYWNIE ZAKRĘCONYCH

„Słowa bielsze niż śnieg” — pod tymże wymownym tytułem, dnia 24 stycznia 2017, w lubaczowskim Centrum Aktywności Seniorów odbyło się już kolejne moje spotkanie z czytelnikami. W programie mieściło się czytanie moich książek (poezja i proza). Teksty czytały panie: Krystyna Puka, Józefa Wilkos oraz Janina Ozimek, które zostały uhonorowane tomami wierszy z dedykacjami.

Jestem nie tylko poetką/pisarką, wydawcą i redaktorką, ale również osobą bardzo zaangażowaną w koordynację kultury, a ostatnio w akcję ubiegłorocznego Projektu Rządowego — „Mamy radę, damy radę” m.in. propagującą czytelnictwo: czytanie wraz z lubaczowskimi Seniorami, czytanie lubaczowskim Seniorom. Podczas spotkania prezentowałam nie tylko swoje teksty, ale również opowiadałam o tym, jak one powstawały. Taka lektura w zespole to doskonała okazja do wspólnej wędrówki po krainie fantazji.

Myślę, że spotkanie było dla wszystkich obecnych wspaniałym prezentem. Zawsze mówię sobie, że to, co dostałam w życiu od ludzi powinnam oddawać ludziom. Dostałam od życia wiele dobrego: pełen miłości dom, wspaniałych nauczycieli, przyjaciół, którzy byli motorem pozytywnej energii. Moje ukochane wnuczęta i rodzina to pozytywnie zakręceni ludzie i chętnie się nimi otaczam. Spotkanie zwieńczył temat dokarmiania ptaków i zwierząt na terenie miasta Lubaczowa.

Zachęcam do czytania moich książek. A może szkoły zechciałyby podjąć się podobnej akcji — „Czytam babci i dziadkowi”? Serdecznie dziękuję za piękne spotkanie w ciepłej i miłej atmosferze lubaczowskich Seniorów.


Barbara MAZURKIEWICZ


Słowa bielsze niż śnieg

Spotkanie Barbary Mazurkiewicz z seniorami w lubaczowskim Centrum Aktywności Seniorów przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 31 odbędzie się dnia 23 stycznia 2017 r. (poniedziałek) o godz. 16.00. W programie konkurs czytania wierszy poetki przez seniorów (zwycięzca zostanie uhonorowany przez autorkę tomem wierszy, pamiątkowym kubkiem i dyplomem) oraz organizacja Grup Projektu „Mamy radę, damy radę” w dokarmianiu ptaków na terenie miasta i okolicy.Wydarzenia kulturalne
 

Związek Literatów Polskich