NAGRODA "ZŁOTE PIÓRO" 2022. REGULAMIN
Regulamin przyznawania Honorowej Nagrody Literackiej «Złote Pióro». ...>
Karta zgłoszenia - Złote Pióro ...>
Karta zgłoszenia - Nagroda Zarządu ...>
Oświadczenie kandydata do wniosku o przyznanie Honorowej Nagrody Literackiej „Złote Pióro” Związku Literatów Polskich Oddziału w Rzeszowie ...>
Oświadczenie kandydata do wniosku o przyznanie Honorowej Nagrody Zarządu Związku Literatów Polskich Oddziału w Rzeszowie ...>
Złote Pióro
LAUREACI NAGRODY «ZŁOTE PIÓRO»
2023
KATEGORIA POEZJA (książki wydane w 2022 r.):
ZŁOTE PIÓRO 2023 Maria Stefanik za tomik poezji „Światło z ziemi”
ZŁOTE PIÓRO 2023 Katarzyna Hudy za tomik poezji „Wyjście”
ZŁOTE PIÓRO 2023 Małgorzata Szepelak za tomik poezji „Kołowrotek”
KATEGORIA PROZA (książki wydane w 2022 r.)
ZŁOTE PIÓRO 2023 Krzysztof Kwasiżur za powieść „Rentgen”
KATEGORIA INNE GATUNKI LITERACKIE – nagrody nie przyznano
Nagroda Prezesa Oddziału ZLP w Rzeszowie dla p. Stefanii Buda za gawędy ludowe „Godki Rzesoskie”
Nagrody Zarządu Oddziału ZLP w Rzeszowie
Henryk Nicpoń – za całokształt twórczości literackiej
Marta Zima – za książkę „Którędy na K2”
Za najlepszy debiut literacki
Agata Zahuta – za tomik poezji „Lemoniadowe deszcze”
KSIĄŻKA ROKU 2023 ( Honorowa Nagroda Literacka dla członków Oddziału ZLP w Rzeszowie)
Maria Stefanik, za książkę „ Światło z ziemi” – poezja
Krzysztof Kwasiżur za książkę „Rentgen” – proza
Włodzimierz. Gąsiewski za książkę „Moje okruchy Kantora” – inne gatunki literackie
2022
MAREK PETRYKOWSKI – Krosno
poezja – tomik wierszy „ Fort Femina”
JÓZEF BILSKI – Przemyśl
poezja – tomik wierszy „Miejsce”
proza – nagrody nie przyznano
STEFAN ŻARÓW – Mielec
krytyka literacka (inne) – „Podkarpackie ślady Pegaza”
Nagrody Honorowe Zarządu Oddziału ZLP w Rzeszowie
1. ZBIGNIEW MICHALSKI – Mielec
poezja: za tomik poezji "Klangor złotych myśli”
2. GABRIELA ROKOSZ – Manasterz
za debiut literacki w kategorii: proza, „Ostatnie istnienie”
3. MALGORZATA KACZKOWSKA – Jabłonica Polska
za debiut literacki w kategorii – poezja, „Gołębi na Rynku nikt już nie karmi”
4. PATRYCJA MACHOWSKA – Dębowiec
wyróżnienie w kategorii – blog literacki, „Lawendowa Polana Książek”
5. ZOFIA DZIEDZIC – Rzeszów
za działalność samorządową na rzecz literatury
6. śp. BARBARA MAZURKIEWICZ – Lubaczów (pośmiertnie)
za całokształt twórczości literackiej
7. AGAZAH – Agata Zahuta
Wydawnictwo w Krośnie – za promocję ambitnej literatury
Nagroda Honorowa Prezesa Oddziału ZLP w Rzeszowie
1. KATARZYNA MICHNO - Rzeszów
za popularyzację twórczości poetyckiej ś. p. Zofii Tadli i wkład w kulturę Podkarpacia. Album poetycko – fotograficzny „Z INNEJ GLINY” – Zofia Tadla
2021
DOMINIK ĆWIK – Rzeszów
poezja – tomik wierszy “Cierpliwość niespokojna”
WIESŁAW HOP – Bircza
proza – powieść kryminalna “Długa Noc”
MIROSŁAW GRUDZIEŃ/ MAŁGORZATA ŻURECKA – Stalowa Wola
inne – przekład literacki tomu wierszy greckiego poety Manolisa “Nostos and Algos/ Powrót i Ból”
TADEUSZ MASŁYK – Brzozów
inne – za wkład w kulturę Podkarpacia
Nagrody Zarządu Oddziału Związku Literatów Polskich w Rzeszowie:
1. Izabela Zubko - Jarnicka (Brunary, Uście Gorlickie) - za tomik poezji "Wierszariusz słowiański”
2. Stefan M. Żarów (Mielec) – za tomik poezji "MENSURA HOMINIS - dziennik małopandemiczny"
3. Marta Gdula Żukowicz (Stalowa Wola) – za tomik poezji "Ślady życia"
4. Danuta Heller (Błażowa) - za promocję literatury na łamach "Kuriera Błażowskiego"
5. ODK KARTON (Rzeszów) - instytucja kultury, za działalność proliteracką przez 20 lat działalności
Nagroda Prezesa Oddziału:
1. Wiktoria Serafin (Rudnik n/Sanem) – za promocję poezji
2014
MIROSŁAW WELZ — Iwonicz-Zdrój
poezja — tomik wierszy «Po drodze»
MAGDALENA ZIMNY-LOUIS — Rzeszów
proza — powieść «Kilka przypadków szczęśliwych»
JERZY MAŚLANKA — Rzeszów
inne — satyra — zbiór wierszy satyrycznych «Spacerkiem po Rzeszowie»
STACH OŻÓG — Rzeszów
inne — promocja literatury
Nagrody Zarządu Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich:
MIROSŁAW GRUDZIEŃ — Stalowa Wola
za najlepszy debiut Podkarpacia — tomik wierszy «Bezsenność przed świtem»
JADWIGA KUPISZEWSKA — Rzeszów
za współpracę ze szkołami «Ocalić od zapomnienia»
EDWARD MARSZAŁEK — Krościenko Wyżne
za tomik wierszy «Z głową pełną lasu», popularyzujący wartość natury
MIECZYSŁAW DZIAŁOWSKI — Mielec
za interesujące wątki lotnicze w wierszach i prozie wspomnieniowej
KAZIMIERZ SMOLAK — współwłaściciel Zakładu Mięsnego «Smak» Górno
statuetka «Mecenas Kultury»
RYSZARD ZATORSKI — Rzeszów
za całokształ osiągnięć dziennikarskich
statuetka «Srebrna Kaliope» — nagroda przyznana przez prezesa ZLP O/Rzeszów
2013
DOROTA KWOKA — Rzeszów
poezja — tomik wierszy «Wodospadem»
proza — nagrody nie przyznano
ZOFIA BRZUCHOWSKA — Rzeszów
inne — za działalność krytyczno-literacką
EWELINA ŁOPUSZAŃSKA — Rzeszów
Nagroda Zarządu Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich:
za najlepszy debiut Podkarpacia — tomik wierszy «Ewoliny»
STANISŁAW KRAWIEC i JERZY OZGA — właściciele Przedsiębiorstwa Instalacji Przemysłowych «Izomet» sp.j. w Stalowej Woli
Nagroda Zarządu Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich:
statuetka «Mecenas Kultury»
2013
DIAMENTOWE PIÓRO:
ZBIGNIEW DOMINO (RZESZÓW)
2012
EDWARD BOLEC — Rzeszów
proza — «Facet z nocy» (opowiadania)
DAWIDA RYLL — Miejsce Piastowe
poezja — «Czytanie z księgi lat»
RYSZARD MŚCISZ — Jeżowe
inne — «Swojski diabeł i inne humoreski» (zbiór tekstów satyrycznych )
MAŁGORZATA PRYĆ — Gwoźnica
inne — za działalność animatorską i promocyjną twórców Podkarpacia, za wkład pracy i poświęcenie dla zachowania pamięci o Julianie Przybosiu
MAREK PETRYKOWSKI — Krosno
Nagroda Zarządu Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich:
za najlepszy debiut Podkarpacia — «Cytrynowo» (tomik poezji)
ANNA JUSZCZYK — Jasło
Nagroda Zarządu Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich:
nagroda pocieszenia — «Nadzieja» (powieść)
2011
RYSZARD HOP — Bircza
proza — «Zaplątane anioły» (powieść)
BOGDAN STANGRODZKI — Stalowa Wola
poezja — tomik wierszy «W opałach mgły»
EWA BIAŁY — Stalowa Wola
Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli
inna działalność na rzecz promocji kultury i literatury
BARBARA MAZURKIEWICZ — Lubaczów
Nagroda Zarządu Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich:
za tomik «Wronie lądowisko»
KRYSTYNA BĘCZKOWSKA — Tarnobrzeg
Nagroda Zarządu Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich:
za całokształt pracy twórczej i krytyczno-literackiej
CZESŁAW DRĄG — Rzeszów
Kierownik Działu Upowszechniania Sztuki oraz inicjator Podkarpackiej Izby Poetów przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie
Nagroda Prezesa Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich
2010
ZDZISŁAWA GÓRSKA — Strzyżów
proza — «Przylądki mojej nadziei» (zbiór opowiadań, wspomnień, felietonów, reportaży i wywiadów)
miesięcznik CROSCENA — Anna Bryła, Wacław Turek — Krosno
czasopismo KURIER BŁAŻOWSKI — Danuta Heller — Błażowa
inna działalność na rzecz promocji kultury i literatury
Nagrody Zarządu Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich:
ZBIGNIEW JAN CZUCHRA, misjonarz Matki Bożej Saletyńskiej — Rzeszów
tomik «Czasu srebrna nić» (poezja)
MIROSŁAW OSOWSKI — Stalowa Wola
tomik «Jesień 2» (poezja)
Nagroda Prezesa Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich:
MAGDALENA POCAŁUŃ-DYDYCZ — Rzeszów
tomik «Oswoić cień» (poezja)
debiut poetycki
2009
RYSZARD KULMAN — Sanok
(poezja — za tomik «Wszystkie kobiety»)
MIECZYSŁAW ARKADIUSZ ŁYP — Rzeszów
(poezja — za tomik «Genius loci»)
Miesięcznik społeczno-kulturalny NASZ DOM RZESZÓW
(inna działalność na rzecz upowszechniania literatury)
JÓZEF TADLA — Rzeszów
(animator, organizator życia kulturalnego i literackiego)
2008
HALINA KUREK — Zręcin (k/Krosna)
(poezja — za tomik «Na wielkim dniu»)
EDWARD GUZIAKIEWICZ — Mielec
(proza — za powieść «Zdrada strażnika planety»)
Wydawnictwo PROMOCJA — Mielec
(inne — za kwartalnik «Nadwisłocze»)
2007
MAŁGORZATA ŻURECKA — Stalowa Wola
(poezja — Za tomik «W kapsule codzienności»)
EWA BARAŃSKA — Rzeszów
(proza — za książkę dla młodzieży «Karla»)
JERZY STEFAN NAWROCKI
(inny gatunek literacki — za dokument literacki poświęcony
powojennej historii Rzeszowa «Cienie: ...ten tętent karych koni»)
Najlepsze Debiuty Podkarpacia
im. Władysława «Brutusa» i Andrzeja STRUMSKICH
MONIKA KUSZTAL — Stalowa Wola
(za tomik «Oparta o deszcz»)
BEATA JAGIEŁA — Jarosław
(za tomik «Portret archaiczny»)
2006
DIAMENTOWE PIÓRO:
TADEUSZ RÓŻEWICZ (WROCŁAW)
2006
ZDZISŁAWA GÓRSKA —
(poezja — za tomik «Atlantycka huśtawka»)
JÓZEF CHRAPKO —
(proza za powieść «Tętno»)
RYSZARD ŚWIĄTONIOWSKI
(za ciekawe i cenne inicjatywy wydawnicze,
w tym miesięcznik «Nasz Dom» w Rzeszowie)
AGATA LINEK — Stalowa Wola
(najciekawszy debiut Podkarpacia — za tomik poezji
«Jesteś elfem?»)
PIOTR DURAK — Mielec
(najciekawszy debiut Podkarpacia — za tomik poezji
«Odnaleźć siebie»)
2005
ZDZISŁAW BŁOŃSKI — Stalowa Wola
(poezja — za tomik «Rozliczenie»)
MIROSŁAW OSOWSKI — Stalowa Wola
(proza — za opowiadania «Tamte lata»)
WŁODZIMIERZ GĄSIEWSKI — Mielec
(inna dziedzina literatury — za tryptyk dramatyczny
«Trzy dni później»)
HALINA KUREK — Krosno
(najciekawszy debiut Podkarpacia — za tomik poezji
«Progi»)
MAGDALENA MOTYKA — Rzeszów
(najciekawszy debiut Podkarpacia — za tomik poezji
«Ja, kobieta»)
2004
JANINA ATAMAN — Rzeszów
(poezja — za tomik «Odcienie szarości»)
RYSZARD MŚCISZ — Jeżowe
(poezja — za tomik «Na strunach lat»)
GERARD GÓRNICKI — Poznań
(proza — za opowiadanie «Złoty most»)
JAN WOLSKI — Rzeszów
(inna dziedzina literatury — za zbiór krytyczny
«Dotykanie wiersza»)
ANDRZEJ PIĄTEK — Rzeszów
(inna dziedzina literatury — za książkę «Spotkania z Szajną»)
AGNIESZKA GRUBA — Lutoryż
(najciekawszy debiut Podkarpacia — za tomik poezji
«Białe skrzypce»)
LIDIA MIŚ-NOWAK — Świlcza
(najciekawszy debiut Podkarpacia — proza — za bajkę
dla dzieci «Odwiedzając czarownice»)
2003
MARIUSZ TENEROWICZ — Nowa Sarzyna
(poezja — za tomik «Poza ciemnokrąg»)
MARTA ŚWIDERSKA-PELINKO — Rzeszów
(proza — za powieść «W labiryncie bólu»)
JERZY SUŁKOWICZ — Boguchwała
(proza — za książkę «Karmatmaka»)
TATIANA KAMIŃSKA — Sydney [Australia]
(inne dziedzina literatury — za książkę «Spacerkiem po Sydney i okolicach: szkice o Sydney»)
GRZEGORZ ZIELIŃSKI — Rzeszów
(najciekawszy debiut Podkarpacia — tomik poezji
«Pan Egiryk»)
2002
DIAMENTOWE PIÓRO:
WIESŁAW MYŚLIWSKI (WARSZAWA)
2002
TERESA PARYNA — Przemyśl
(poezja — za tomik «W kwadraturze dni»)
LEON JÓZEF CHRAPKO — Bóbrka k. Soliny
(poezja — za tomik «Zofia i Dymitr»)
JANUSZ GOŁDA — Lesko
(proza — za książkę dla dzieci
«Tajemnice hnatowego Berda»)
ZENON OŻÓG — Rzeszów
(inna dziedzina literatury za książkę krytyczną
«Romantycy czasu wojny: liryka Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz poetów "Sztuki i Narodu" wobec tradycji romantycznej»)
DOMINIKA CHYC — Rzeszów
(najciekawszy debiut Podkarpacia — za tomik poezji
«Platonika»)
2001
REGINA SCHÖNBORN — Łańcut
(poezja — za tomik «Tylko róża»)
WACŁAW TUREK — Krosno
(poezja — za tomik «Zasiany czas»)
ZBIGNIEW DOMINO — Rzeszów
(proza — za powieść «Syberiada polska»)
ADAM DECOWSKI — Rzeszów
(inna dziedzina literatury — za tomik fraszek «Ciągle
modny grzech pierworodny»)
MAGDALENA ZWIERZCHOWSKA — Biedaczów
(najciekawszy debiut Podkarpacia — za tomik poezji
«Zadumany wielokropek»)
2000
RYSZARD JAŚKOWSKI — Stalowa Wola
(poezja — za tomik «Siedem koszów obfitości»)
LESŁAW JAN URBANEK — Gdańsk
(poezja — za tomik «Pejzaż w cierniach»)
ANATOL DIACZYŃSKI — Stalowa Wola
(proza — za powieść «To my jesteśmy, Polsko!»)
WYDAWNICTWO SZTAFETA — Stalowa Wola
(inna dziedzina literatury — za wartościową działalność
edytorską)
JERZY SUŁKOWICZ — Boguchwała
(najciekawszy debiut Podkarpacia — za książkę prozatorską
«Znikające złudzenie»)
1999
ANNA MIROSŁAWA NOWAK — Hermanowa
(poezja — za tomik «Studnia czasu»)
JAROSŁAW GAWLIK — Łańcut
(poezja — za tomik «Przypadki Robinsona»)
BOGUSŁAW KOTULA — Rzeszów
(inna dziedzina literatury — za zbiór opowiadań
publicystycznych «Rzeszowskie lizaki»)
WYDAWNICTWO RAF — Rzeszów
(inna dziedzina literatury — za promocję wartościowych
książek pisarzy województwa podkarpackiego)
GRZEGORZ JÓZEF MĘCIŃSKI — Stalowa Wola
(najciekawszy debiut Podkarpacia — za tomik poezji
«Czarny motyl»)
1998
MARIAN BERKOWICZ — Stalowa Wola
(poezja — za tomik «Gehenna bardziej się nachyla»)
MAGDALENA RABIZO-BIREK — Rzeszów
(inna dziedzina literatury — za książkę krytyczną
o rzeźbie, malarstwie i grafice «Czytanie obrazów: teksty o sztuce z lat 1991-96»)
HANNA KRUPIŃSKA-ŁYP — Rzeszów
(inna dziedzina literatury — za całokształt literackiej
twórczości krytycznej)
MARTA HERDZIK-MĘCIŃSKA — Stalowa Wola
(najciekawszy debiut Podkarpacia — za tomik poezji
«Rozmowa, której nie było»)
1997
STANISŁAWA KOPIEC — Lubenia
(poezja — za tomik «Wielki wóz»)
TOMASZ JURASZ — Łańcut
(proza — za powieść «Rozkosze nocy czyli Ostatnia podróż Jana hr[abiego] Potockiego»)
ZBIGNIEW ANDRES — Rzeszów
(inna dziedzina literatury — za książkę, zawierającą
szkice krytyczne «Kazimierz Wierzyński: szkice o twórczości literackiej»)
1996
WIESŁAW ZIELIŃSKI — Rzeszów
(poezja — za tomik wierszy «Przemijanie»)
KAZIMIERZ WOLNY-ZMORZYŃSKI — Rzeszów
(proza — za książkę «Codzienność: notatki z różnych dni»)
RYSZARD ZIEMBA — Rzeszów
(inna dziedzina literatury — za artystyczną działalność
w dziedzinie oprawy książki na światowym poziomie)
1995
BRONISŁAWA BETLEJ — Jedlicze
(poezja — za tomik «Bać się nie trzeba»)
LUDMIŁA PIETRUSZKOWA — Rzeszów
(poezja — za tomik «Soczystość traw: wiersze wybrane»)
WŁODZIMIERZ KŁACZYŃSKI (Goleszów k. Mielca)
(proza — za powieść «Anioł się roześmiał»)
JANUSZ KORYL — Rzeszów
(inna dziedzina literatury — za cykl autorskich
programów telewizyjnych «Telewizjer literacki»)
1994
MIECZYSŁAW MULARSKI — Dobrzechów
(poezja — za tomik «Wszechmocne żyto»)
JAN GRYGIEL — Rzeszów
(inna dziedzina literatury — za całokształt twórczości
krytycznej)
KAZIMIERZ WOLNY-ZMORZYŃSKI — Rzeszów
(inna dziedzina literatury — za książkę «Wańkowicz
o Monte Cassino»)
1993
JAN TULIK — Krosno
(poezja — za tomik «Wada pierworodna»)
JANUSZ KORYL — Rzeszów
(proza — za zbiór «Groteski»)
KRZYSZTOF PLEŚNIAROWICZ — Kraków
(inna dziedzina literatury — za książkę biograficzną o pierwszym prezesie rzeszowskiego ZLP, Jerzym Pleśniarowiczu «Jerzego Pleśniarowicza ślad pozostawiony»)
1992
WŁADYSŁAW WŁOCH — Rzeszów
(poezja — za tomik «Wędrująca brama»)
JERZY JANUSZ FĄFARA — Rzeszów
(proza — za powieść «Czerwony pająk»)
MIECZYSŁAW ARKADIUSZ ŁYP — Rzeszów
(inna dziedzina literatury — za książkę dokumentalną «Literacka młodość Rzeszowa 1945-1975»)
Złote Pióro